Leasing maszyn budowlanych

0
(0)

Leasing maszyn budowlanych

[strona w budowie]

Leasing maszyn budowlanych – ogólna charakterystyka i formalności

Leasing maszyn budowlanych dostępny jest w 18 firmach leasingowych, z czego 9 ogólnodostępnych firm leasingowych finansuje maszyny budowlane w oparciu o przystępne procedury.

Zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu maszyny budowlane zrealizowane w transakcji leasingowej (leasing lub pożyczka leasingowa), w 2020 roku stanowiły przeszło 17% wartości wolumenowej spośród całej kategorii maszyn i urządzeń. Do najczęściej leasingowanych maszyn budowlanych zaliczyć można takie przedmioty jak koparki, ładowarki, koparko-ładowarki, ładowarki teleskopowe czy spychacze. Jednak katalog maszyn i urządzeń budowlanych które możemy sfinansować w formie leasingu jest niesamowicie szeroki i zróżnicowany. Mogą to być zarówno przedmioty o stosunkowo niskiej wartości, np. agregaty prądotwórcze, zagęszczarki, jak również maszyny o wartości liczonej w milionach euro, np. wiertnice, żurawie, dźwigi. Firmy leasingowe sfinansują również przedmioty o jednostkowo niewielkiej wartości, nawet takie które nie są oznaczone co do tożsamości (nie posiadają numeru seryjnego jak chociażby szalunki, czy rusztowania) ale kupowane w znacznej ilości tworzą wartość akceptowalną do sfinansowania.

[foto]

Standardowo firmy leasingowe wymagają wpłaty na poziomie 10% wartości przedmiotu, choć w określonych przypadkach możliwy jest leasing na maszynę budowlaną nawet bez wpłaty wstępnej. W przypadku popularnych maszyn budowlanych (np. koparki, ładowarki itp.) możliwe są procedury uproszczone. W przypadku standardowej procedury koniecznym będzie przedstawienie dokumentów dochodowych (np. PIT i podsumowanie KPiR, lub Bilans i RZiS).

Każda firma leasingowa ma swoje procedury, w oparciu o które funkcjonuje na rynku. Najczęściej, aby otrzymać leasing na maszynę budowlaną, firma która wnioskuje o leasing musi działać na rynku minimum 6 miesięcy. Oczywiście firmy leasingowe nie zamykają możliwości skorzystania z leasingu dopiero co otwartym firmom tzw. Start-up’om. Potencjalnie możliwe jest skorzystanie z leasingu na maszynę budowlaną już od 1 dnia założenia działalności, jednak w tym przypadku należy liczyć się z wpłatą na poziomie 20%. Ponadto, w przypadku świeżej działalności, firma leasingowa najprawdopodobniej będzie wymagać „wzmocnienia” transakcji poprzez np. udokumentowania doświadczenia w branży lub ustanowenie dodatkowego zabezpieczenia transakcji.

Minimalny okres finansowania maszyny budowlanej w leasingu operacyjnym przez wzgląd na stawkę amortyzacji wynosi 24-36 miesięcy. Natomiast w leasingu finansowym minimalny okres finansowania może wynosić już 6 miesięcy. Maksymalny okres finansowania maszyny budowlanej ustalany jest indywidualnie, jednak najczęściej wynosi 5 lat. Dłuższy okres leasingu jest możliwy, jednak zależy to od wielu zmiennych. Stabilnemu przedsiębiorcy, któremu zależy na niskiej racie, firma leasingowa może zaproponować również podniesiony wykup. Tutaj również jest to ustalane przez wzgląd na strukturę transakcji, np. czy maszyna jest nowa, kto jest sprzedawcą maszyny (czy dostawca posiada autoryzację producenta), przedmiot którego dotyczy finansowanie, i wiele innych…

Leasing maszyn budowlanych w pigułce

Dla kogo / kto może skorzystać z leasingu maszyn budowlanychPrzedsiębiorcy już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto leasing dostępny jest również dla innych organizacji (np. stowarzyszenia, fundacje, itp.)
Co sfinansujeszNowe i używane maszyny budowlane tj.:
– koparki
– koparko-ładowarki
– ładowarki
– spycharki
– wiertnice
– żurawie
– i inne…
Dostępne sposoby finansowaniaLeasing operacyjny – wybierany najczęściej
Leasing finansowy (kapitałowy)
Pożyczka leasingowa
Wpłata własnaMinimalna wpłata od 10%. Niektóre firmy leasingowe proponują leasing maszyny budowlanej nawet bez wpłaty wstępnej. Dla nowej działalności (tzw. START-UP) minimalna wpłata to najczęściej 20%, choć w wyjątkowych przypadkach możliwe jest 15%.
Na jaki okresW zależności od stawki amortyzacji od 24 do 72 miesięcy (w przypadku dużych inwestycji możliwy jest również dłuższy okres finansowania przekraczający 72 miesiące). W leasingu finansowym możliwy jest krótszy okres finansowania wynoszący minimum 6 miesięcy.
Wykup (wartość końcowa)Wykup uzależniony jest od stawki amortyzacji. Firmy leasingowe proponują przeważnie minimalny wykup. Natomiast jest możliwość zastosowania podniesionego wykupu (co wpływa na niższą ratę miesięczną, ale również podnosi całkowity koszt leasingu), który uzależniony jest dodatkowo od czasu trwania umowy leasingu i oceny korzystającego przez finansującego.
WalutaPLN, EUR, USD Najczęściej wybierany jest leasing w walucie PLN, możliwy jest leasing w walutach obcych, stosunkowo łatwo dostępny jest leasing w EUR. Możliwe rozwiązania: leasing złotówkowy, walutowy, denominowany.
Raty (harmonogram spłaty)Raty równe, raty malejące (degresywne), raty w harmonogramie sezonowym
Oprocentowanie w leasinguMożliwy jest leasing oparty o stopę zmienną lub stałą. Standardowo proponowane jest oprocentowanie zmienne. Zdecydowanie rzadziej wybierane i proponowane jest oprocentowanie stałe.
Formalności w skrócieMożliwe są procedury uproszczone, w których przedstawia się wniosek z oświadczeniem finansowym oraz dokumenty rejestrowe firmy. W procedurze standardowej konieczne będzie przedstawienie dokumentów dochodowych (PIT/bieżące podsumowanie KPiR, lub Bilans i RZiS za okres bieżący i poprzedni rok) W sporadycznych sytuacjach firma leasingowa może poprosić o dostarczenie dodatkowych informacji, ale to tylko w przypadku bardzo trudnych transakcji gdzie ryzyko jest ponadnormatywne.
Najczęstsze problemy ze sfinansowaniemFirmy leasingowe niechętnie finansują: – maszyny budowlane od mało znanych producentów – maszyny budowlane o wątpliwej jakości wykonania (np. chińskiej produkcji) – maszyny budowlane nie posiadające certyfikatu CE – maszyny budowlane zużyte, w słabym stanie technicznym W powyższych przypadkach, jeśli firma leasingowa zgodzi się na realizację transakcji, możemy spodziewać się konieczności poniesienia większej wpłaty własnej do leasingu i/lub wniesienia dodatkowego zabezpieczenia transakcji.
DostępnośćLeasing maszyn budowlanych dostępny jest w 18 firmach leasingowych.

Oceń artykuł

Ocena artykułu 0 / 5. Głosujących 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego postu. Bądź pierwszy!